Часто кредитори пробачають частину боргу боржникам самі про це не здогадуючись.

Юристи звертають увагу на нові норми законодавства лише коли стикаються з певною проблемою. Проте невеликі статті, які містять важливі норми, залишаються поза увагою правознавців. Наприклад, стаття 534 ЦК України, яка нарешті врегулювала питання щодо черговості погашення вимог за грошовим зобов'язанням.

Згідно її положень, у разі недостатності суми проведеного платежу для виконання грошового зобов'язання у повному обсязі ця сума погашає вимоги кредитора у такій черговості, якщо інше не встановлено договором:

1) у першу чергу відшкодовуються витрати кредитора, пов'язані з одержанням виконання;

2) у другу чергу сплачуються проценти і неустойка;

3) у третю чергу сплачується основна сума боргу.

Отже, якщо у договорі передбачене нарахування неустойки - пені або штрафу за невчасне виконання зобов'язання - кредитор у першу чергу платіж має спрямувати на погашення цієї пені. В реальному житті боржники самі не нараховують пеню і погашають зобов'язання лише у розмірі, вказаному у договорі. Таким чином, у боржника залишається заборгованість перед кредитором у розмірі пені, навіть якщо її сплату не вимагав кредитор перед погашенням зобов'язання.

На це питання слід звернути увагу і бухгалтерам, адже в першу чергу при зарахуванні платежу на певних рахунок у обліку, бухгалтер звертає увагу на призначення платежу, який надійшов. Тому при майбутній вимозі сплати основного боргу, який було не доплачено, оскільки сума мала бути спрямована на погашення пені, необхідні уточнення у бухгалтерському обліку. 

Слід ще раз звернути увагу на важливість цієї норми - адже проценти та неустойка відрізняються від основного боргу своєю правовою природою і порядком нарахування. Неустойка та проценти нараховуються на підставі договору чи закону виходячи, як правило, з непогашеної суми боргу, тому розмір основного боргу є суттєвим для кредитора для визначення розміру процентів та неустойки.

Крім того, суттєвим є строк позовної давності, адже для неустойки передбачена спеціальна позовна давність тривалістю в один рік (стаття 258 ЦК України), а для основного боргу вона, зазвичай, є іншою.

Таким чином, встановлення порядку зарахування коштів, забезпечує захист кредитора протягом всього часу невиконання зобов’язання боржником.

На думку автора, в нормі статті необхідно було б зазначити можливість встановлення іншої черговості не лише договором, але й законом. Адже деякі закони передбачають принципово іншу черговість погашення зобов’язань перед кредитором. Зокрема, Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом» передбачає, що вимоги кредиторів, не забезпечені заставою, задовольняються у четверту чергу, а інші вимоги, до яких відносяться неустойка та проценти, задовольняються у шосту чергу. Тобто для погашення таких зобов’язань перед кредитором встановлений інший порядок в процедурі банкрутства. 

Контакты: (044) 228-42-29, (044) 287-01-48.

Skype: pravoved_ua 

 

 

Мы ценим Ваше доверие и время


HotLog
 

Полезная Информация

Что такое кредитное учреждение?

Особенности регистрации финансовой компании в Украине

Смена видов деятельности (замена КВЕД) 2012/2013

Новый порядок (изменения) при регистрации фирм.

Нове в судовій практиці з податкових спорів.

Как получить штраф от налоговой?

Правовое регулирование взыскания долгов.

Повернення (віндикація) свого майна.

Новый Классификатор видов деятельности. Новые КВЕД 2012

Налоговые споры. Часть 2. Возможность подачи возражений на акт проверки

Налоговые споры. Часть 1. Налоговый кредит.

ОСББ. Порядок створення реєстрації ОСББ

Как вернуть долг?

Черговість погашення зобов'язань.

Партнеры

 ЧАСТНЫЙ НОТАРИУС Киевского нотариального округа Зубко Вероника Владимировна Global Credit Solutions
Автотехком